Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

All Seasons – investiční strategie do každého počasí

All Seasons – investiční strategie do každého počasí

Dnes si představíme další velmi oblíbenou investiční strategii, a to All Seasons, často také označovanou jako All weather. Jak už název napovídá, tato strategie je určená do každé ekonomické situace a každého počasí. Dokáže se vypořádat jak s ekonomickým růstem či poklesem, tak i s vyšší či nižší inflací.

Dnes si představíme další velmi oblíbenou investiční strategii, a to All Seasons, často také označovanou jako All weather. Jak už název napovídá, tato strategie je určená do každé ekonomické situace a každého počasí. Dokáže se vypořádat jak s ekonomickým růstem či poklesem, tak i s vyšší či nižší inflací. Jedná se o konzervativní strategii, která má za cíl primárně ochraňovat již vytvořený kapitál a prostředky zhodnocovat nad dlouhodobou úroveň inflace. Základním cílem je mít portfolio, které zvládne odolat jakýmkoliv nepředvídatelným ekonomickým změnám. Strategie byla a je pasivní, jinými slovy vyžaduje nenáročnou taktiku „koupit a držet“. Více než na raketový výnos se zaměřuje na nízkou kolísavost portfolia a je vhodná pro klienty, kteří již svůj majetek vytvořili a chtějí jej dále zhodnocovat a chránit se tak před inflací.

S touto strategií přišel v 80. letech americký ekonom a investiční stratég Ray Dalio. Zajímavé je, že v období od roku 1984 do roku 2014 (tedy za 30 let trvání) dosáhla tato strategie 27 ziskových let a pouze 3 roky skončila v poklesu. Pokles to byl navíc pouze drobný: -3,93 % p.a. Hádejte, o jaký rok se jedná. Ano o rok 2008, kdy akcie a akciové fondy krátkodobě poklesly o více než 40 %.

Harry Markowitz a Teorie portfolia

Americký ekonom Harry Markowitz ve své práci Teorie portfolia, za kterou získal v roce 1990 Nobelovu cenu, poukázal na fakt, že přidáváním akcií ke státním dluhopisům dokážeme nejen zvýšit výnos, ale i snížit celkovou kolísavost portfolia. Ray Dalio následně vycházel ze stejného předpokladu a jednoduchou logikou dokázal najít optimální poměr mezi akciemi, dluhopisy, komoditami a zlatem. Tato investiční strategie tedy využívá zajímavého zjištění, že když ke konzervativním dluhopisům přidám i menší míru akcií, tak tím nezvýším kolísavost (volatilitu) za cenu vyššího výnosu, ale naopak dosáhnu kolísavosti nižší, a to při vyšším výnosu. Pakliže strategii doplníme ještě o zlato a komodity (drahé a průmyslové kovy, zemědělské plodiny atd.), tak ještě více zvýším výnos, ale kolísavost se nikterak nezvýší.

 

Pro naše klienty využíváme konzervativní strategii All Seasons, která klientům v posledních 15 letech přinesla přes 6 % roční zhodnocení a o něco dynamičtější (s vyšší akciovou složkou oproti dluhopisům) strategii All Seasons Plus, která v posledních 15 letech našim klientům přinesla více než 7 % průměrné roční zhodnocení.

Závěrem

Pokud tedy máme kratší investiční horizont, anebo naopak již máme majetek vybudovaný a chceme jej co nejlépe komplexně ochránit, není nic lepšího než prostředky rozprostřít mezi různé typy aktiv, které se doplňují a navzájem mezi sebou rebalancují. Pečlivě rozložené portfolio globálních akcií, státních a protiinflačních dluhopisů, zlata a komodit v historii obstálo „za každého počasí“ a je připraveno i do turbulencí dnešního světa.

 

 

 


Další články

zobrazit všechny články
Kapsáři nebo rafinovaní zločinci? Finanční podvody a možnosti, jak se jim vyvarovat
29
Bře

Kapsáři nebo rafinovaní zločinci? Finanční podvody a možnosti, jak se jim vyvarovat

V poslední dekádě zažíváme napříč všemi oblastmi života závratný rozvoj a v poslední polovině zvlášť, a to zejména v informačních technologiích. Proto se s takovou kombinací nešvarů setkáváme vlastně poprvé. Vývoj technologií má však nejen pozitivní přínosy, ale i řadu neblahých aspektů, kdy jedním z nich jsou finanční podvody.

Pronájem nemovitostí, jednoduchý zdroj příjmu nebo noční můra?
15
Bře

Pronájem nemovitostí, jednoduchý zdroj příjmu nebo noční můra?

Mnoho lidí, kteří nikdy nepronajímali žádnou nemovitost, říkají, že pronájem je jednoduchý zdroj příjmu za minimum práce, nebo dokonce bez práce. Ovšem jakmile si to člověk vyzkouší, častokrát poměrně rychle zjistí, že to není až tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Jak financovat koupi automobilu či bydlení?
1
Bře

Jak financovat koupi automobilu či bydlení?

Představte si, že stojíte před rozhodnutím, kdy si chcete pořídit nové auto nebo bydlení. Dvě nejčastější situace, se kterými se většina z nás již několikrát setkala. Jednou z klíčových otázek při těchto situacích je to, jak se danou situaci rozhodneme financovat.

Napište mi