Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Jak správně přistoupit k pojištění invalidity a jejímu nastavení?

Jak správně přistoupit k pojištění invalidity a jejímu nastavení?

Neschopnost chodit do práce a vydělávat peníze s sebou přináší řadu velkých komplikací. O to víc, pokud se jedná o stav, který je nezvratný a vyhlídky na zlepšení žádné. V takových případech přicházejí na řadu negativní emoce – strach, úzkost a nejistota z budoucnosti.

Pravidla pro získání invalidního důchodu se rok od roku zpřísňují a ani výsledná podporovaná částka nepřináší lidem finální úlevu. Málokdo si navíc uvědomuje, že hlavní příčinu invalidity nezpůsobují úrazy (5 %), ale nemoci (95 %).

Pojďme se proto společně podívat, jaký význam v této souvislosti má pojištění invalidity a jak si díky němu můžete udržet finanční standard, na který jste byli během svého života zvyklí.

TŘI STUPNĚ INVALIDITY

Statistiky dnes mluví jasně – více než 400 000 občanů České republiky je závislých na invalidním důchodu. Ten je sice oproti jiným evropským zemím poměrně snadné získat, ale jeho částky nejsou v žádném případě pro valnou většinu lidí uspokojujících.

Výše invalidního důchodu se vypočítává ze základní výměry (ta byla v roce 2019 3 270 Kč), počtu let zaplaceného sociálního pojištění a také na vašem hrubém příjmu, z kterého bylo sociální pojištění odváděno.

STUPNĚ INVALIDNÍHO DŮCHODU

NÁROK NA INVALIDNÍ DŮCHOD

Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod je různá. Tato podmínka však nemusí být vždy splněna, a to v případě, pokud se stanete invalidními během výkonu své práce. Zároveň ale nesmíte pobírat jiný druh důchodu.

NUTNÁ DOBA POJIŠTĚNÍ PODLE VĚKU

VÝŠE POJISTNÉ ČÁSTKY PODLE STUPNĚ INVALIDITY

Nás samozřejmě zajímá částka, na kterou je vhodné sjednat si pojištění v případě životního neštěstí tak, abyste si i v této těžké situaci mohli dopřát stejný životní standard. Pro správné pochopení jsme se rozhodli najít řešení pro každý jednotlivý stupeň zvlášť.

I. STUPEŇ INVALIDITY

Výše invalidního důchodu: 23.2 % z hrubé mzdy

Praxe: Z průměrné mzdy 27 582 Kč dostanete jen 6 834 Kč

Při čisté mzdě cca 21 000 Kč (27 582 Kč HM) bude tedy měsíční pokles příjmu činit asi 14 000 Kč. To v ročním úhrnu znamená takřka 168 000 Kč. Pokud toto číslo vynásobíte počtem let, po které chcete mít životní standard dorovnán, získáte doporučenou pojistnou částkou.

II. STUPEŇ INVALIDITY

Výše invalidního důchodu: 29.35 % z hrubé mzdy

Praxe: Z průměrné mzdy 27 582 Kč dostanete 8 616 Kč

Při čisté mzdě cca 21 000 Kč (27 582 Kč HM) bude tedy měsíční pokles příjmu činit asi 12 500 Kč. To v ročním úhrnu znamená takřka 150 000 Kč. Pokud toto číslo vynásobíte počtem let, po které chcete mít životní standard dorovnán, získáte doporučenou pojistnou částkou.

III. STUPEŇ INVALIDITY

Výše invalidního důchodu: 47.8 % z hrubé mzdy

Praxe: Z průměrné mzdy 27 582 Kč dostanete 13 961 Kč

Při čisté mzdě cca 21 000 Kč (27 582 Kč HM) bude tedy měsíční pokles příjmu činit asi 7 000 Kč. To v ročním úhrnu znamená takřka 84 000 Kč. Pokud toto číslo vynásobíte počtem let, po které chcete mít životní standard dorovnán, získáte doporučenou pojistnou částkou.

VŠECHNO MÁ SVÉ ALE…

Z výše nastíněných částek jste získali vstupní informace o finančním propadu, který na vás s různými stupni invalidity čeká. Nastavení pojistné částky je ale složitější a je třeba zohlednit mnohem více dat, než jen hrubou mzdu klienta. Jde především o výši jeho stávajících aktiv a pasiv, charakter onemocnění nebo úrazu a to, zda i v důchodu bude schopen alespoň částečně pracovat.

Z toho důvodu je vhodné obrátit se na svého finančního poradce, který vám výši pojistného nastaví na míru a zároveň doporučí pojišťovnu, která bude v souladu s vašimi požadavky.


Další články

zobrazit všechny články
Nástrahy při koupi ojetého vozu v bazaru
23
Dub

Nástrahy při koupi ojetého vozu v bazaru

Pro někoho jsou auta vášní nebo koníčkem, pro někoho je auto “pouze“ dopravní prostředek a pro někoho je auto způsob, jak ukázat společenské postavení. Je jedno, do které skupiny patříte, následujících několik řádků je určeno pro všechny.

Proč se čekat nevyplácí aneb kdy je pravý čas investovat, i když se trhy chvějí
11
Dub

Proč se čekat nevyplácí aneb kdy je pravý čas investovat, i když se trhy chvějí

V současnosti jsme svědky tržních poklesů, což může vyvolat pocit, že je lepší zůstat stranou a vyčkat, nebo se začít z trhu stahovat. Mnoho investorů se může cítit nervózní, když vidí výkyvy na trzích. Ale právě v těchto obdobích se často skrývá velmi zajímavá nákupní příležitost.

Změny v důchodovém systému od roku 2025
9
Dub

Změny v důchodovém systému od roku 2025

Od 1. ledna 2025 vstoupí v České republice v platnost několik významných změn v důchodovém systému.

Napište mi