Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Pojištění se umí přizpůsobit. Máte pojištěné to, co potřebujete?

Pojištění se umí přizpůsobit. Máte pojištěné to, co potřebujete?

Stává se to docela často. Člověk si pořídí dům, chalupu nebo byt, sjedná si pojistku stylem „aby se neřeklo“ a smlouvu založí do šuplíku, kde se na ni roky kupí prach a další dokumenty. Takovou pojistku byste měli ale čas od času provětrat, abyste se přesvědčili, že máte pojištěné skutečně to, co potřebujete, a to na odpovídající částky.

Aktuálnější než kdy dříve

O podpojištění jste už určitě slyšeli. Dochází k němu, když máte byt nebo dům pojištěný na nižší částku, než by stála koupě obdobného bytu, respektive výstavba domu. Když pak dojde ke škodě, pojišťovna vám může vyplatit méně peněz, než potřebujete na opravu. Vzhledem k tomu, jak v posledních letech stouply ceny nemovitostí, stavebních prací i materiálů, nemusí už pojistné částky u starších smluv odpovídat realitě. Takovým smlouvám aktualizace určitě prospěje a dá se i nastavit, aby pojistka na růst cen reagovala průběžně a vy to mohli jednou pro vždy pustit z hlavy.

Když už v tom budete, proč se nepodívat, jestli by se vám nehodily i jiné pojistné vychytávky.

Když toho na pozemku stojí více

Je vhodné zkontrolovat, jestli máte pojištěnou pouze nemovitost, nebo i tzv. vedlejší stavby, jako je garáž, přístěnek pro auto, kůlna, skleník nebo třeba i plot. Pojistit lze dokonce i opěrnou zeď a někdy i drahou zámkovou dlažbu, což může znít zvláštně, ale kdo někdy viděl, co dokáže udělat půdní sesuv nebo povodeň, ví o řádění živlů svoje. Co si u pojistky ohlídat? Některé smlouvy tyto tzv. vedlejší stavby zahrnují do pojištění automaticky, což je ideální, u některých smluv je ale třeba každou stavbu přesně vyjmenovat. Pokud si tedy na zahradu nově pořídíte například bazén a chcete ho mít pojištěný, musíte ho do smlouvy zanést. A druhý tip: ověřte si, zda máte pro pojištění vedlejších staveb nastavený dostatečně vysoký limit, aby vám pojišťovna vyplatila adekvátní množství peněz. Je dobré mít ve smlouvě zahrnuté i riziko vandalismu, když váš majetek někdo schválně poškodí – třeba se vám na stavbu podepíše sprejem.

Když na to nechcete být sami

Pojistky dnes pro řadu situací nabízejí i asistenci – nejen radu po telefonu, ale i to, že vám někdo přijde fyzicky pomoct. Třeba v případech, když vám „vyhoří“ zásuvka, rozbije se spotřebič nebo omylem navrtáte trubky od topení. To jsou příklady situací, kdy vám pojišťovna může poslat řemeslníka, který pomůže dát věci do pořádku. A vyřeší i zabouchnuté klíče. Pojistky nabízejí různé úrovně těchto asistencí, některá připojištění pomohou i s tím, když se potřebujete zbavit na zahradě vosího hnízda nebo se vám doma objeví mravenci – pojišťovna to zařídí za vás. Užitečné může být také automatické prodloužení záruky u spotřebičů nad standardní dva roky. I to pojištění domácnosti dovede, dozajista levněji, než kdybyste si záruku u každého spotřebiče prodlužovali zvlášť při nákupu.

Když máte novinky nejen na střeše

I kvůli drahým energiím zažívá v posledních letech boom solární energetika a mnozí si osazují střechy fotovoltaickými panely. Vzhledem ke stále vysokým pořizovacím cenám se vyplatí fotovoltaiku do pojistné smlouvy určitě zahrnout také a úměrně tomu navýšit pojistnou částku nemovitosti. To stejné platí například i pro tepelná čerpadla. Pokud jste dům rekonstruovali nebo třeba zateplili, je vhodné to do pojistky také uvést, protože hodnota vaší nemovitosti stoupla.

Když máte rádi zeleň

Na zahradě můžete mít pojištěné nejen stavby, ale třeba i ovocné stromy a okrasné dřeviny. A kdo si pořizoval vzrostlé stromy či keře, ví, jak je to drahá záležitost.

Když chcete mít postaráno o domácnost

Zatím jsme se bavili hlavně o samotné nemovitosti, ale pojištěná by měla být i domácnost, tedy nábytek, spotřebiče, ale třeba i sportovní vybavení nebo oblečení, a to nejen pro případy řádění živlů, ale třeba i krádeže. Samostatnou kapitolou jsou elektrické zkraty nebo vznik přepětí a podpětí, které může trvale zničit elektrické spotřebiče – vyvolá ho třeba úder blesku, a to ani nemusí „uhodit“ do vaší nemovitosti, ale o kus dál. Proto je lepší ověřit si, že vás pojištění podrží i v těchto situacích. S vhodným připojištěním můžete pojistit i skla v domácnosti, včetně sklokeramické desky u sporáku, zimní zahrady, akvária nebo sprchového koutu. K pojištění domácnosti si můžete připojistit i vaši odpovědnost v běžném životě, když někomu nedopatřením způsobíte škodu zase vy, vaše děti, a dokonce i mazlíček – i to může být součástí pojištění. Nechce se vám procházet pojistné smlouvy a porovnávat nabídky pojišťoven? Rádi to uděláme za vás a doporučíme, která připojištění se vám mohou hodit a bez kterých se obejdete. Máme na to chytré programy, které dokáží porovnat aktuální nabídku pojišťoven nejen podle ceny, ale i podle rozsahu krytí, které bude nejlépe odpovídat vašim potřebám.


Další články

zobrazit všechny články
Proč je nyní snazší získat hypotéku?
28
Čvc

Proč je nyní snazší získat hypotéku?

Nevyšla vám hypotéka kvůli přísným limitům?
Nyní máte větší šanci Hypotéky se v České republice staly v nedávné době nedostupným zbožím. Dosáhnout na dostatečný úvěr pro pořízení vyhlédnuté nemovitosti bylo kvůli přísným limitům pro mnoho Čechů nemožné.

6 praktických tipů, jak ušetřit peníze v každodenním životě
27
Črn

6 praktických tipů, jak ušetřit peníze v každodenním životě

Přemýšlet nad osobním nebo rodinným rozpočet je čím dál tím důležitější. U svých klientů si často všímám, že když se snaží šetřit, volí cesty, které nejsou úplně vhodné a nedovedou je tak k vytyčenému cíli.

Pojďme si to odškrtnout. Co se vyplatí pořešit, než si sbalíte kufry na dovolenou
20
Črn

Pojďme si to odškrtnout. Co se vyplatí pořešit, než si sbalíte kufry na dovolenou

Co si budeme povídat, než člověk vyrazí na dovolenou, umí to být někdy pěkný chaos. Najít pasy, obstarat všechno od opalovacích krémů přes repelenty až po nové plavky a nachystat se na cestu – prostě cestovní horečka se vším všudy.

Napište mi