Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Zvažujete hypotéku a bojíte se vysokých sazeb? Nebudou tu navždy!

Zvažujete hypotéku a bojíte se vysokých sazeb? Nebudou tu navždy!

Téměř s jistotou překonají letos úrokové sazby hypoték hranici 6 procent. Dosáhnou tak nejvyšší úrovně za posledních dvacet let.

Pojďme si nejprve jednoduše říct, proč hypotéky zdražily a není je dnes snadné získat. Čelíme vysoké inflaci, tedy vlně zdražování, kdy nahoru letí ceny potravin, energií, materiálů i nájemného a mnoha dalších položek. Aby Česká národní banka inflaci brzdila, zvyšuje úrokové sazby, za které si půjčují na trhu peníze komerční banky. A banky tyto sazby přenášejí na spotřebitele. Zvyšují tak úroky u úvěrů včetně hypoték, a zároveň roste výhodnost spoření. ČNB chce snížit ochotu lidí i firem utrácet. Pak klesne poptávka a následně ceny. Proto tedy v posledních měsících sazby u hypoték rostou. A proč je těžší úvěry na bydlení získat?

Kdo dosáhne na hypotéku?

Hypoteční trh v posledních dvou letech lámal jeden rekord za druhým. ČNB zpřísnila parametry, které je pro získání hypotéky třeba splnit. Centrální bankéři se obávali, aby si úvěry nebrali lidé, kteří je nezvládnou splácet. Při žádosti se posuzuje kombinace platu, měsíčních splátek úvěrů a celková míra zadlužení, logicky už se započítáním případné hypotéky. Řada lidí nyní zjišťuje, že jim vzhledem k vysokým cenám nemovitostí a jejich příjmům či dluhům banky úvěr v potřebné výši neposkytnou.

Neházejte hypoteční flintu do žita

Pokud s hypotékou u jedné banky narazíte, nemusí být ještě nic ztraceno. Schopný hypoteční specialista vám pomůže váš záměr posoudit a navrhne cesty, které k vysněné nemovitosti povedou. Například s pomocí spolužadatele, třeba rodiče, společné žádosti v páru nebo dozajištění jinou nemovitostí či oslovením vhodné banky, která bude mít pro váš účel příznivěji nastavené procesy. Neváhejte se na nás nezávazně obrátit, pomůžeme vám. Máme chytré nástroje, které nám pomohou porovnat dostupné nabídky podle vašich potřeb napříč celým trhem.

Splňujete podmínky pro získání hypotéky, ale váháte, zda si úvěr v dnešní době vzít? Naprosto vám rozumíme. Hypotéka je v podstatě dlouhodobý vztah, ale v tom se skrývá i důvod, proč by ani dnešní vyšší sazby neměly být až takovým strašákem. Výše úrokových sazeb u hypoték soustavně kolísá. Naposledy se mezi pěti až šesti procenty pohybovaly sazby mezi lety 2008 až 2010 a pak následoval setrvalý sestup až na úrovně kolem 1,5 procenta, kde se sazby držely mezi lety 2015 a 2017.

Při poklesu si polepšíte

Hypoteční trh se neustále vyvíjí a sazby vysoké jako dnes tu nebudou navždy, dle některých prognóz bychom měli být blízko vrcholu. Pokud zvládnete hypotéku splácet s dnešními sazbami, v následujících letech si při jejich poklesu polepšíte. A i když budete mít sazbu zafixovanou na delší období, můžete ohledně její výše s bankou jednat. Banky mají zájem si dobré klienty udržet a zpravidla vyjdou vstříc. Řešením je případně i refinancování hypotéky od jiné banky. S podporou zkušeného hypotečního specialisty, který takovou situaci řešil už mnohokrát a ví, jak postupovat ve váš prospěch, bude vaše vyjednávací pozice ještě silnější.

Hypotéka dává ekonomický smysl

I když šestiprocentní sazby nejsou nízké, při současné dvojciferné inflaci dává i taková hypotéka stále ekonomický smysl. Zatímco inflace snižuje hodnotu úspor a koupíme si za ně méně věcí, v případě úvěrů hraje ve prospěch dlužníka, protože reálná hodnota dluhu se díky inflaci snižuje. Argumentem pro nákup vlastního bydlení jsou i rostoucí ceny komerčních nájmů, které budou ukusovat z vašeho rozpočtu. Například ve velkých městech vzrostly meziročně i o více jak 20 procent.

Sečteno, podtrženo. Potřebujete-li řešit své bydlení, máte úspory a vyhlédnutou nemovitost, nákup bychom s pomocí hypotéky nyní neodkládali. Ano, nějakou dobu budete mít vyšší splátky, ale ty se s vysokou pravděpodobností v budoucnu sníží. Využijete-li ke sjednání hypotéky našich služeb, nebudete mít navíc na své straně jen někoho, kdo za vás „vyřeší papírování“, ale partnera, který si s vámi sedne za jeden stůl a bude tu pro vás po celou dobu, co budete hypotéku splácet. Pomůže vám, abyste měli co nejvýhodnější podmínky po celou dobu čerpání hypotéky a bude tu pro vás i v jiných finančních záležitostech. Tak nebuďte na hypotéku sami. Ozvěte se nám a společně se na to podíváme.


Další články

zobrazit všechny články
Slučte půjčky a plaťte méně.
11
Úno

Slučte půjčky a plaťte méně.

Děláte si pořádek ve financích, chcete uklidit i ve svých dluzích, a hlavně ušetřit? Pokud máte více půjček, nabízí se jejich sloučení do jedné. Tomuto kroku se říká konsolidace a určitě jste o ní už slyšeli. Jak funguje, k čemu je dobrá a na co si dát pozor?

Když místo práce zůstanete stonat doma. Pracovní neschopnost si můžete pojistit.
6
Pro

Když místo práce zůstanete stonat doma. Pracovní neschopnost si můžete pojistit.

V posledních letech u nás přibylo pracovních neschopností, svůj vliv na to má i pandemie covid-19. Stačí se v dnešní nejisté době spoléhat na náhradu mzdy a nemocenskou?

Proč je důležité aktualizovat pojištění nemovitosti aneb co je to podpojištění?
11
Lis

Proč je důležité aktualizovat pojištění nemovitosti aneb co je to podpojištění?

Velmi často se u našich klientů setkáváme se situací, kdy mají svůj majetek chráněn nedostatečně a stávající pojištění je nevyhovující. Nejčastěji se jedná o jejich byt, dům nebo chatu či chalupu. Dle statistik je dokonce téměř 40 % nemovitostí v Česku zcela nepojištěných.

Napište mi